Leinster Hockey Umpires' Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Leinster Hockey Umpires' Association
Leinster Hockey Umpires' Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Indoor matches are shown in blue. Appointments from other Associations are shown in grey.
Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.
Wednesday 28th February 2024
Men - The John Minnis Estate Agents Burney Cup - Semi-Finals
13:00
RBAI v Friends SL
RBAI v Friends SL

@ NICS, Stormont
Ulster UmpiresOli Brown, Ross Jones (umpires)
15:00
Sullivan Upper v Banbridge Academy
Sullivan Upper v Banbridge Academy

@ NICS, Stormont
Ulster UmpiresAaron Donnell, Victoria Johnston, Peter Watson (umpires)
Women - Leinster Division 1
20:15
Kilkenny v Three Rock Ladies
Kilkenny v Three Rock Ladies

@ Kilkenny College
Leinster HUADawn Grace, George Smyth (umpires)
Women - Legacy Wealth Management Premier League
20:15
Ballymoney v Lisnagarvey
Ballymoney v Lisnagarvey

@ Joey Dunlop L.C.
Ulster UmpiresMike Campbell, Gary Molloy, Michael Scott (umpires)
Thursday 29th February 2024
Women - Leinster Jacqui Potter Cup
20:15
University College Dublin v Avoca
University College Dublin v Avoca

@ Ferris Park Playing Fields
Leinster HUABen Geoghegan, Peter Urwin (umpires)
Women - Legacy Wealth Management Premier League
19:45
Omagh v Ards
Omagh v Ards

@ Campsie Pitch
Ulster UmpiresAllister Campbell, Grace Nugent (umpires)
Friday 1st March 2024
Women - Ulster Senior 1
19:00
Mossley v Coleraine
Mossley v Coleraine

@ Mossley HC
Ulster UmpiresJulie Fisher, Lyn Morrow, Aaron Donnell (umpires)
Saturday 2nd March 2024
Men - EYHL Division 1
13:00
Three Rock Rovers v YMCA
Three Rock Rovers v YMCA

@ Three Rock Rovers HC
Irish HUABruce Bale, Shane O'Donnell (umpires) David Acheson, Diarmuid McMahon (technical officials)
Men - EYHL Division 2 - Pool 1
14:30
Bangor v Bandon
Bangor v Bandon

@ Bangor Aurora
Irish HUAMarcus Blake, Gareth Herron (umpires) Karen Burrell, Rory McMillen (technical officials)
13:00
Pembroke Wanderers v Queens University
Pembroke Wanderers v Queens University

@ Pembroke Wanderers HC
Irish HUAAllister Campbell, Peter Motyer (umpires) Gill Hohn, Neil McDermott (technical officials)
Men - EYHL Division 2 - Pool 2
12:00
Cork Church of Ireland v Cookstown
Cork Church of Ireland v Cookstown

@ Garryduff
Irish HUAJim Butler, Gary O'Connor (umpires) Ivy Dennis (technical officials)
14:45
Cork Harlequins v South Antrim
Cork Harlequins v South Antrim

@ Farmers' Cross
Irish HUALiz Clifford, Malcolm Coombes (umpires) Pat Sargent, Kay Treacy (technical officials)
Men - Irish Junior Cup - Round 3
11:30
Corinthians 2 v Portrane 2
Corinthians 2 v Portrane 2

@ St. Columba's College, Kilmashogue Lane, Rathfarnham, Dublin
Irish HUAPeter Urwin, Peter Watson, Simon O'Connor (umpires)
14:30
Lisnagarvey 2 v Three Rock Rovers 2
Lisnagarvey 2 v Three Rock Rovers 2

@ Lisnagarvey HC
Irish HUASunny Charles, Aaron Donnell (umpires)
13:00
Rathgar 2 v Cork Church of Ireland B
Rathgar 2 v Cork Church of Ireland B

@ The High School
Irish HUABen Geoghegan, Aidan McCullough (umpires)
14:45
University College Dublin 2 v Banbridge 2
University College Dublin 2 v Banbridge 2

@ Belfield
Irish HUAIan Creighton, Simon O'Connor, Peter Watson (umpires)
Men - Irish Hockey Challenge - Q/Final, 2nd leg
CI v Portrush
CI v Portrush
Irish HUAJames Doherty, Paul Rainey (umpires)
15:00
Midleton v Limerick
Midleton v Limerick

@ Midleton College
Irish HUAStuart Egner, David Murray, Mark Mulcahy (umpires)
Men - Leinster Division 1A
11:30
Clontarf v Bray
Clontarf v Bray

@ Mount Temple Sch.
Leinster HUAKlaas Jan de Vries (umpire)
Men - Ulster Premier League
12:45
Belfast Harlequins v Raphoe
Belfast Harlequins v Raphoe

@ Deramore Park
Ulster UmpiresAaron Saunders, Ryan Smith (umpires)
13:00
North Down v Kilkeel
North Down v Kilkeel

@ Comber LC
Ulster UmpiresLes Allen, Colin Scott (umpires)
Men - Ulster Intermediate League
13:00Ulster UmpiresGraham Higgin, Jaime Knipe (umpires)
12:45
Mossley v Antrim
Mossley v Antrim

@ Mossley HC
Ulster UmpiresWilliam Kilpatrick, Grace Nugent (umpires)
Women - EYHL Division 1
13:30
Railway Union v Loreto
Railway Union v Loreto

@ Railway Union HC
Irish HUASarah Craig, Alison Keogh (umpires) Inez Cooper (technical officials)
Women - EYHL Division 2 - Group 1
12:45
Cork Harlequins v Belfast Harlequins
Cork Harlequins v Belfast Harlequins

@ Farmers' Cross
Irish HUAJulie Beamish, Neil Sandes, Colm Kavanagh (umpires) Pat Sargent,
Kay Treacy (technical officials)
14:20
Greenfields v Avoca
Greenfields v Avoca
Irish HUAFiona Davitt, Luka Novakovic (umpires) Fintan O'Flynn (technical officials)
Women - EYHL Division 2 - Group 2
14:30
Ards v Lurgan
Ards v Lurgan
Irish HUARussell Donaldson, Lyn Morrow (umpires) Oonagh Chisholm, Stephen Doyle (technical officials)
13:30
Muckross v University College Cork
Muckross v University College Cork

@ Muckross Park Sch.
Irish HUASimon MacAllister, Patrick Wright (umpires) Tommy Doyle (technical officials)
Women - Irish Junior Cup - IJC Q/F
15:30
Loreto v Catholic Institute
Loreto v Catholic Institute

@ Loreto Beaufort High Sch.
Irish HUAMike Campbell, Gary Molloy (umpires)
Railway Union v Cork Harlequins
Railway Union v Cork Harlequins

@ Railway Union HC
Irish HUAVictoria Johnston, Amy Jones (umpires)
14:30
Ulster Elks v Pembroke Wanderers
Ulster Elks v Pembroke Wanderers

@ Uni. Of Ulster Jordanstown
Irish HUANeal Hermon, Michael Scott (umpires)
13:00
University College Cork v Pegasus
University College Cork v Pegasus

@ Mardyke
Irish HUAJulie Fisher, George Redpath (umpires)
Women - Leinster Division 1
13:00
Glenanne v Bray
Glenanne v Bray

@ St. Andrews College, Booterstown
Leinster HUACrozier Deane, Ciaran Lyons (umpires)
12:00
Kilkenny v YMCA
Kilkenny v YMCA

@ Kilkenny College
Leinster HUADawn Grace (umpire)
14:00
Trinity v Naas
Trinity v Naas

@ Trinity College Sports Ground
Leinster HUANigel Parnell, Alan Pinder (umpires)
Women - Legacy Wealth Management Premier League
14:30
Armagh v Banbridge
Armagh v Banbridge

@ Ardmore Recreation Centre
Ulster UmpiresAndrew Clifford, Derek Graham (umpires)
Women - Ulster Senior 1
14:30
Ballymena v Dungannon
Ballymena v Dungannon

@ Ballymena Academy
Ulster UmpiresJenny Magee, Simon Neale, Lyn Morrow (umpires) Adare Brady (umpire coach)
14:30
North Down v Instonians
North Down v Instonians

@ Comber LC
Ulster UmpiresJanet Clarke, Phil Whitten (umpires) PJ Whyte (umpire coach)
Sunday 3rd March 2024
Men - Leinster Division 1A
13:00
Kilkenny v Clontarf
Kilkenny v Clontarf

@ Loreto College
Leinster HUACrozier Deane, Peter Urwin, Bruce Bale, Marcus Blake (umpires)
Men - Leinster Mills Cup
14:30
Three Rock Rovers v Avoca
Three Rock Rovers v Avoca

@ Three Rock Rovers HC
Leinster HUARob Abbott, Marcus Blake, Simon MacAllister (umpires)
Monday 4th March 2024
Women - Jackie Potter Senior Shield
20:30
Pembroke Wanderers 2 v Muckross 2
Pembroke Wanderers 2 v Muckross 2

@ Pembroke Wanderers HC
Leinster HUAMarcus Blake, Ciaran Lyons, Ben Geoghegan (umpires)
Wednesday 6th March 2024
Women - Legacy Wealth Management Premier League
20:00
Belfast Harlequins v Ballymoney
Belfast Harlequins v Ballymoney

@ Belfast Harlequins HC
Ulster UmpiresJulie Fisher, Amy Jones (umpires)
20:00
Lurgan v Queens University
Lurgan v Queens University

@ Lurgan Junior H.S.
Ulster UmpiresOli Brown, Allister Campbell, Grace Nugent (umpires)
Women - Ulster Senior 1
20:00
Randalstown v Dungannon
Randalstown v Dungannon

@ Antrim Forum LC
Ulster UmpiresLouise Creighton, Michael Scott (umpires)
Women - Ulster Schools Belfast Telegraph Senior Cup - Final
19:00 @ NICS, StormontUlster UmpiresSarah Craig, Victoria Johnston (umpires)
Saturday 9th March 2024
Men - EYHL Division 1
14:45
Banbridge v Lisnagarvey
Banbridge v Lisnagarvey

@ Havelock Park
Irish HUARussell Donaldson, Shane O'Donnell (umpires) Raymond Hughes, Neil Madeley,
John Bell (technical officials)
13:30
Glenanne v University College Dublin
Glenanne v University College Dublin

@ St. Andrews College, Booterstown
Irish HUABruce Bale, Gary O'Connor (umpires) Linda Ingram (technical officials)
14:30
Monkstown v Instonians
Monkstown v Instonians

@ Rathdown Sch.
Irish HUANeal Hermon, Neil Mackay (umpires) Roddy Allen, Kate Chadwick (technical officials)
15:00
Three Rock Rovers v Annadale
Three Rock Rovers v Annadale

@ Three Rock Rovers HC
Irish HUARob Argent, Oli Brown (umpires) Sarah Ingram (technical officials)
14:30
YMCA v Corinthians
YMCA v Corinthians

@ Wesley College
Irish HUARobert Johnston, Ian Strange (umpires) David Acheson (technical officials)
Men - EYHL Division 2 - Pool 1
14:15
Bandon v Pembroke Wanderers
Bandon v Pembroke Wanderers

@ Bandon Grammar Sch.
Irish HUAJim Butler, Malcolm Coombes, Sunny Charles (umpires) Kay Treacy (technical officials)
14:30
Queens University v Avoca
Queens University v Avoca

@ Malone Playing Fields
Irish HUAGareth Herron, Peter Watson (umpires) Karen Burrell (technical officials)
Men - EYHL Division 2 - Pool 2
12:45
Cookstown v Cork Harlequins
Cookstown v Cork Harlequins

@ Cookstown HC
Irish HUAAaron Donnell, Graham Hohn (umpires) Oonagh Chisholm (technical officials)
14:45
South Antrim v Railway Union
South Antrim v Railway Union

@ Friends School
Irish HUABen Geoghegan, Ross Jones (umpires) Dennis Millar (technical officials)
Women - EYHL Division 2 - Group 1
Avoca v Cork Harlequins
Avoca v Cork Harlequins
Irish HUALinda Monaghan (technical official)
14:30
Belfast Harlequins v Kilkenny
Belfast Harlequins v Kilkenny

@ Belfast Harlequins HC
Irish HUALynda McIlvenny, Lesley Spence (technical officials)
Women - EYHL Division 2 - Group 2
Lurgan v Muckross
Lurgan v Muckross
Irish HUAAlistair Donaldson (technical official)
14:00
University College Cork v NUIG
University College Cork v NUIG

@ Mardyke
Irish HUAAlice Browne, Ivy Dennis (technical officials)
Sunday 10th March 2024
Men - EYHL Division 1
Glenanne v Banbridge
Glenanne v Banbridge

@ St. Andrews College, Booterstown
Irish HUAMalcolm Coombes, Alison Keogh (umpires) Erica Porter (technical officials)
Instonians v Annadale
Instonians v Annadale

@ Shaw's Bridge Sports Complex
Irish HUAOli Brown, Robert Johnston (umpires) Karen Burrell (technical officials)
14:00
Lisnagarvey v University College Dublin
Lisnagarvey v University College Dublin

@ Lisnagarvey HC
Irish HUALes Allen, Aaron Saunders, Aaron Donnell (umpires) Raymond Hughes (technical officials)
Tuesday 12th March 2024
Women - Ulster Schools Junior Cup
15:00 @ NICS, StormontUlster UmpiresLaura Patterson, Emily Reid (umpires)
Saturday 16th March 2024
Men - EYHL Division 1
16:00
Annadale v Monkstown
Annadale v Monkstown

@ Uni. Of Ulster Jordanstown
Irish HUALes Allen, Robert Johnston (umpires)
13:30
Banbridge v Three Rock Rovers
Banbridge v Three Rock Rovers

@ Havelock Park
Irish HUABruce Bale, Aaron Saunders (umpires)
13:15
Corinthians v Glenanne
Corinthians v Glenanne

@ Whitechurch Park
Irish HUARob Argent, Gary O'Connor (umpires)
14:30
Lisnagarvey v YMCA
Lisnagarvey v YMCA

@ Lisnagarvey HC
Irish HUAAlison Keogh, Patrick Wright (umpires)
University College Dublin v Instonians
University College Dublin v Instonians

@ Belfield
Irish HUAMalcolm Coombes, Ian Strange (umpires)
Tuesday 19th March 2024
Men - EYHL Division 1
20:00
Instonians v Lisnagarvey
Instonians v Lisnagarvey

@ Shaw's Bridge Sports Complex
Irish HUARobert Johnston, Aaron Saunders (umpires)
Saturday 23rd March 2024
Men - EYHL Division 1
13:30
Glenanne v YMCA
Glenanne v YMCA

@ St. Andrews College, Booterstown
Irish HUANeil Mackay, Patrick Wright (umpires)
Instonians v Corinthians
Instonians v Corinthians

@ Shaw's Bridge Sports Complex
Irish HUARussell Donaldson, Neal Hermon (umpires)
14:20
Monkstown v Banbridge
Monkstown v Banbridge

@ Rathdown Sch.
Irish HUAShane O'Donnell, Ian Strange (umpires)
15:00
Three Rock Rovers v Lisnagarvey
Three Rock Rovers v Lisnagarvey

@ Three Rock Rovers HC
Irish HUARobert Johnston, Colm Kavanagh (umpires)
University College Dublin v Annadale
University College Dublin v Annadale

@ Belfield
Irish HUAJim Butler, Alison Keogh (umpires)
Men - EYHL Division 2 - Pool 1
14:30
Avoca v Bandon
Avoca v Bandon

@ Newpark Comprehensive Sch.
Irish HUAAaron Donnell, Ross Jones (umpires)
15:30
Pembroke Wanderers v Bangor
Pembroke Wanderers v Bangor

@ Pembroke Wanderers HC
Irish HUASunny Charles, Graham Hohn (umpires)
Men - EYHL Division 2 - Pool 2
14:45
Cork Harlequins v Cork Church of Ireland
Cork Harlequins v Cork Church of Ireland

@ Farmers' Cross
Irish HUASimon MacAllister, Gary O'Connor (umpires)
13:30
Railway Union v Cookstown
Railway Union v Cookstown

@ Railway Union HC
Irish HUABruce Bale, Aidan McCullough (umpires)